Co zrobić, żeby sklep internetowy wzbudzał zaufanie konsumentów?

Co zrobić, żeby sklep internetowy wzbudzał zaufanie konsumentów?

Ostatni rok przyniósł gwałtowne wzrosty w e-handlu, co przełożyło się nie tylko na powstanie nowych sklepów internetowych, ale także wzmożoną działalność cyberoszustów. Przestępcy, wykorzystując dobrą koniunkturę na rynku, coraz częściej tworzą fałszywe sklepy i oferują w nich nieistniejące produkty. Rosnąca grupa oszukanych klientów oznacza problem dla uczciwych sprzedawców – muszą oni podwoić swoje starania, aby ich sklep wzbudzał zaufanie. Sprawdź, jak zapewnić konsumentom odpowiedni poziom poczucie bezpieczeństwa, tak by bez obaw dokonywali zakupów na Twojej witrynie!

autor
Maciej Tomaszyk
Co zrobić, żeby sklep internetowy wzbudzał zaufanie konsumentów?

Rośnie liczba cyberoszustów? Wyróżniaj się rzetelnością!

Według brytyjskiej firmy badawczej Juniper Research, w trakcie pandemii koronawirusa o 18% wzrosła na świecie liczba oszustw w handlu internetowym. Z kolei ankieta przeprowadzona przez UCE RESEARCH wykazała, że aż 39,3% Polaków w ostatnim roku natrafiło na fałszywy sklep online. 

Wzrost aktywności cyberprzestępców związany jest z rosnącym zainteresowaniem zakupami w sieci. Według różnych niezależnych badań w Polsce w wyniku pandemii o 11% więcej internautów zaczęło kupować online, a wartość sprzedanych produktów w sieci wzrosła w 2020 roku o około 30% w stosunku do roku poprzedniego. Naturalną odpowiedzią na tak ogromny popyt był wzrost liczby sprzedawców, wśród których znaleźli się także oszuści pragnący wykorzystać sytuację na rynku do szybkiego zarobienia pieniędzy. 

W efekcie internetowa sprzedaż staje się dzisiaj coraz trudniejsza. O klienta trzeba walczyć już nie tylko z rosnącą konkurencją, poprzez intensywne działania marketingowe. Wzmożonych wysiłków wymaga także wzbudzenie zaufania konsumentów, którzy mają coraz większą świadomość zagrożeń czyhających na nich w sieci. W związku z tym przy wyborze sklepu kierują się nie tylko ceną czy asortymentem, ale także poziomem bezpieczeństwa.

Jeśli zatem chcesz osiągnąć efektywną sprzedaż internetową, powinieneś zadbać o pozytywny wizerunek sklepu i sprawić, by klienci czuli się bezpiecznie podczas dokonywania w nim zakupów.

Sposób komunikacji, który wzbudza zaufanie

Sklep online godny zaufania

Podstawą zdobycia zaufania klientów w internecie jest właściwa komunikacja. Osoby odwiedzające Twój sklep online powinny mieć przede wszystkim poczucie, że po drugiej stronie jest realny sprzedawca, mający wobec nich uczciwe zamiary. Oprócz podstawowych danych kontaktowych na stronie warto umieścić informację o firmie, jej historii i ludziach, którzy ją tworzą. To forma przedstawienia się konsumentowi – dzięki niej przestaniesz być dla niego anonimowy. 

Zaufanie w realnym świecie zdobywa się poprzez budowanie relacji z drugim człowiekiem. Prowadząc sklep internetowy, także możesz to robić, wykorzystując do tego m.in.:

  • angażujące treści – stwórz atrakcyjne karty produktu, przedstaw klientom korzyści płynące z posiadania konkretnych artykułów, pisz bloga, w którym przyjaznym językiem będziesz wzbudzać zainteresowanie asortymentem i dzielić się praktycznymi poradami,
  • prowadzenie dialogu z klientami – wykorzystaj media społecznościowe do nawiązania bezpośredniego kontaktu z konsumentami, rozmawiaj z nimi na temat produktów, organizuj konkursy, informuj o nowościach i promocjach,
  • opinie i rekomendacje – daj swoim klientom możliwość wyrażania opinii na temat sklepu i produktów, pochwal się nagrodami, certyfikatami, rekomendacjami.

Daj klientom poczucie bezpieczeństwa transakcji

Wzmożona działalność cyberoszustów powoduje, że klienci e-sklepów coraz większą wagę przywiązują do kwestii bezpieczeństwa dokonywania transakcji w sieci. Jeśli chcesz, by bez obaw robili zakupy na Twojej witrynie, zapewnij im to, czego oczekują, czyli:

  • zastosuj na stronie certyfikat SSL do szyfrowania połączeń nawiązywanych między sklepem a komputerem klienta,
  • udostępnij w widocznym miejscu regulamin sklepu, przedstaw przejrzyste zasady zwrotu towaru oraz cenniki usług np. z tytułu dostawy,
  • zaoferuj duży wybór bezpiecznych płatności – najlepiej skorzystaj z zaufanej bramki płatniczej umożliwiającej dokonywanie szybkich przelewów, płacenie kartą, BLIK-iem itp.,
  • zaproponuj różne możliwości dostawy produktów za pośrednictwem sprawdzonych firm kurierskich (lub możliwość odbioru osobistego w sklepie i płatność za pobraniem)

Chcesz dobrze sprzedawać? Nie popełniaj tych błędów!

Zdobycie zaufania klientów wymaga zaangażowania oraz pewnych nakładów finansowych. Nie warto jednak rezygnować z tych wysiłków, ponieważ może doprowadzić to do spadku wyników sprzedaży. Pamiętaj, że poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i w Twoim interesie jest zapewnienie go swoim klientom.

Największym błędem sprzedawców jest lekceważenie tej potrzeby lub jedynie prowizoryczne działania w tym zakresie. Jeden drobny błąd, np. w nieprawidłowym zabezpieczeniu danych kupujących, może sprawić, że Twój sklep straci zaufanie konsumentów, którzy bardzo długo będą bali się do niego powrócić. Poza tym naraża Twój sklep na ataki hakerów i duże straty.

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy już o tym, co sprawia, że zakupy online są bezpieczne z perspektywy użytkownika. Chcesz zapewnić swoim klientom ochronę? A może sam nie chcesz uniknąć ataku hakerów podczas zakupów? Zobacz, jakie 3 rzeczy powinieneś sprawdzić przed zakupem, jeśli zależy Ci na bezpiecznej transakcji online.

Pokaż klientom, że warto u Ciebie kupować!

Już wiesz, jak dobrze sprzedawać w internecie? Musisz mieć świadomość, że e-konsumenci oczekują nie tylko atrakcyjnych cen, dogodnych warunków dostawy czy szerokiego asortymentu. Bardzo ważne jest dla nich bezpieczeństwo, dlatego skorzystaj z naszych porad i zawalcz o zaufanie swoich klientów. Pokaż im, że warto u Ciebie kupować i że mogą się czuć w Twoim sklepie pewnie. Dzięki temu Twoja internetowa sprzedaż będzie się rozwijać i łatwiej wyprzedzisz konkurencję.

Materiały powiązane

Sprawdź jak możemy wesprzeć Twoją markę w e‑commerce

Umów się z naszym specjalistą na bezpłatną konsultację.